Zielone Szkoły

Mrówki pod Żaglami

Wiek:
7-14

Termin:
czerwiec i wrzesień

WSTĘPNA ORGANIZACJA

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci, które lepiej przyswajają wiedzę kojarząc ją z doświadczeniem, organizujemy w trakcie trwania roku szkolnego czterodniowe zielone szkoły w czerwcu i wyjazdy integracyjne we wrześniu. Program łączy zajęcia przybliżające tematykę biologii i ekologii z podstawami żeglarstwa.

Razem poznamy zadania z jakimi mierzyć musi się entomolog (badacz owadów) w praktyce! W ruch pójdą siatki, probówki i mikroskopy. Dowiemy się o owadzich kłopotach i sukcesach, a także o licznych wzajemnych powiązaniach ze światem ludzi i perspektywach jakie niesie nauka.

Na zajęciach żeglarskich wypłyniemy na piękny Jeziorak, nabywając umiejętności taklowania (przygotowania jachtu), pracy szotmenów i sternika, a przede wszystkim zacieśnimy więzy w grupie zamieniając szkolną ławę na burtę.

„Mrówki pod Żaglami” odbywają się w „Szkole nad Jeziorakiem”, z którą współpracujemy od lat, także w trakcie wakacyjnych obozów. Nad zajęciami biologicznymi czuwają pracownicy dydaktyczni Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, a nad bezpieczną żeglugą instruktorzy Polskiego Związku Żeglarskiego. Poza zajęciami tematycznymi czas uczniom zorganizują doświadczeni wychowawcy rokrocznie prowadzący obozy wakacyjne.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją i skontaktowania się z nami nauczycieli lub rodziców zainteresowanych naszą działalnością. „Mrówki pod Żaglami” odbywać się mogą w miesiącu czerwcu i wrześniu.

ZAKWATEROWANIE

W czasie zielonej szkoły w ośrodku nie ma innych gości. Cały teren Szkoły nad Jeziorakiem, który jest ogrodzony, należy tylko do nas. Dzieci mieszkają w pokojach cztero- i pięcioosobowych, z których każdy ma osobną łazienkę.

Kuchnia, która gotuje posiłki tylko dla nas, otwarta jest cały czas. Jeżeli ktoś zgłodnieje, zawsze dostanie coś do jedzenia. Zachęcamy uczniów do próbowania potraw kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, odkrywając nowe smaki. Dbamy by dieta była pełna sezonowych, lokalnych warzyw oraz o stały dostęp do świeżych owoców.

PLAN DNIA / ZAJĘCIA

  • 8.00 – 8.30 pobudka i poranny rozruch
  • 9:00 – 9:30 śniadanie
  • 10:00 – 13:00 zajęcia w podzielonych grupach
  • 13:30 – 14:00 obiad
  • 14:00 – 15:30 czas wolny – odpoczynek po obiedzie
  • 15:30 – 18:30 zajęcia w podzielonych grupach
  • 18:30 – 19:00 kolacja
  • 19:00 – 21:00 zabawy integracyjne
  • 21:00 – przygotowanie do snu
  • 22:00 – cisza nocna

Podzielimy się na dwie grupy. Gdy jedna grupa brać będzie udział w zajęciach biologicznych druga zajmie się żeglarstwem. Poza blokami tematycznymi także zadbamy o zorganizowanie miło czasu. Zasiądziemy razem przy ognisku, zaśpiewamy szanty, zorganizujemy dyskusję etyczną, zadania plastyczne, zabawy zespołowe, w zależności od zainteresowań, nastrojów i pogody.

Lista rzeczy do zabrania

REGULAMIN OBOZU

1. Szanujemy siebie nawzajem, swoją przestrzeń i własność

2. Konflikty rozwiązujemy rozmową, nie stosujemy przemocy

3. Punktualnie stawiamy się na zbiórki zajęcia i posiłki

4. Bierzemy aktywny udział w zajęciach

5. Podczas wypoczynku nie korzystamy ze smartfonów, tabletów i tym podobnych urządzeń

6. Telefony przechowywane są u wychowawcy, uczestnicy dostają je w czasie wolnym po obiedzie.

7. Nie wychodzimy samodzielnie poza teren Szkoły nad Jeziorakiem.

8. Podczas zajęć na wodzie bezwzględnie stosujemy się do poleceń sterników

 

Zachęcamy do rezygnacji z posiadania telefonu przez uczestników obozu, udostępniamy wspólny telefon przeznaczony do kontaktu z bliskimi w czasie wolnym. W wypadku gdy telefon byłby niezbędny prosimy, by dziecko posiadało urządzenie, które nie jest smartfonem.
 
*Regulamin obozu za każdym razem jest szczegółowo omawiany. Każdy uczestnik poświadcza podpisem znajomość regulaminu.

Proponowane terminy na czerwiec
2024

Prosimy o kontakt pod adresem:

OBOZY.CZASNAPRZYGODE@GMAIL.COM

Lub pod numerami telefonów:

Dominika Słupska: 607-814-555

Sławomir Gabrysiak: 501-262-203

Fundacja
CZAS NA PRZYGODĘ!

pl. Henkla 6/27, 01-578 Warszawa

KRS: 0000681892

NIP: 5242833120

REGON: 367504199

Nr konta:

76 1090 1694 0000 0001 4455 4596